Mootorratta transport

Tsiklisõbrad otsustavad üha tihemini osta oma uue kaherattalise sõbra Saksamaalt või mujalt Lääne-Euroopast. Kui juhtub, et Sul on meelepärane tsikkel internetist valmis vaadatud ning kaubadki müüjaga juba sama hästi kui koos, tekib kohe küsimus, kuidas mootorratas Eestisse toimetada.

Üks võimalus on ise Saksamaale kohale lennata ning paartuhat versta tagasi Eestisse põrutada juba uuel tsiklil. Teine võimalus on lasta mootorratas kohale tuua veoki haagises.

Kuidas seda kõige parem organiseerida oleks?

Pakend

Mootorratta puhul on tavaliselt esimene küsimus selles, kas ta on üleandmise hetkel uus või kasutatud. Kui tegu on tuttuue motikaga, on suur tõenäosus, et sellel on transpordipakend (spetsiaalne metallraam) ümber. Kui aga on tegu kasutatud rattaga, siis arvatavasti sellist spetsiaalset pakendit ei ole.

Sel juhul tuleb paluda saatjal „transpordipakend” ehitada nö kodustest vahenditest, sest tsikkel peab „loksuma” rekka haagises ~2000 km teiste kaupade vahel ning seejuures ühes tükis ja kriimudeta uue rõõmsa tsikliomaniku juurde Eestisse jõudma.

Kuidas siis teha tsiklile transpordipakend nö kodustest vahenditest?

Esimene nõue oleks kinnitada ratas kaubaalusele püsti. Pikk teekond rekkahaagises mootorratta originaaljalale toetudes ei ole kindlasti tsikli tervisele kõige paremini mõjuv veoviis.

Edasi tuleks katta tsikkel kaitseks löökide, kriimude ja muljumise eest mingi kõvema tekstiiliga, nt vaibaga ning siduda see nööri või teibiga ümber tsikli. Tavaliselt ulatuvad summutid rattast väljapoole, siis võiks „pakendi” kinnitada teipidega ümber summutite. Parim variant, mida olen nn kodukootud pakendite puhul näinud, on olnud 5cm poroloonmatist tehtud pakend ümber ratta.

Sellise tekstiili või švammi eesmärk on kaitsta ratast lihtsamates transpordi ohuolukordades, kus mõni kaup on transpordil kergelt liikuma läinud, lahti rappunud vms, et rattale ei tekiks mõlke ega kriimustusi.

Niisuguse kodukootud pakendi puhul ei saa ka loomulikult garanteerida, et ühtki mõlki ega kriimu transpordiga ei teki, mida võimaldab originaalpakend (metallraam), kuid kindlasti aitab ta kahjustuste tekkimise ohtu oluliselt vähendada.

Mootorratta laadimine haagisesse

Edasi tuleb tähelepanu pöörata sellele, kus mootorratas asub. Kõige lihtsam variant on pealelaadimise seisukohalt selline, kus saatjal on kasutada kohapeal tõstuk, millega mootorratas alusel haagisele tõsta.

Kuid tihti on müüjaks eraisik ning rattale tuleb järele sõita tema garaažiukse taha elumajade rajooni. Siis tuleb kindlasti uurida, kas sinna suure rekkaga üldse ligi saab.

Kui saab, siis tuleks edasi uurida, kuidas ratas saada rekka peale, millel ei ole tagaluuktõstukit? Inimeste fantaasia on piiritu ning ega ratas tillukeste raskuste tõttu müümata jää: kas on siis saatjal võimalik kasutada estakaadi, et ratas otse haagisele lükata või on ehitatud mõni improviseeritud abivahend või siis on tõstetud ratas 3-4 inimese jõul rekkale.

Kui saatjal ei ole siiski võimalik ühtki ülaltoodud varianti pakkuda, saame anda oma Saksa partneri lähima lao aadressi, kuhu palume saatjal ratta kohale viia ning meie rekka võtab siis tsikli juba otse terminalist oma haagisesse. Meie Saksa partner aitab nii küll lahendada pealelaadimise probleemi, kuid pakend tuleb siiski endal organiseerida.

Kindlustus

Kõik kaubad on rahvusvahelistel maanteevedudel kindlustatud vedajakindlustusega, mis katab maksimaalselt 8,33 SDR (~9 EUR) kauba kilogrammi kohta. Seetõttu võiks (kallite tsiklite puhul eriti) mõelda lisa kaubakindlustuse peale.

Mootorratta transpordil vajalikud dokumendid

Täiesti uue mootorratta puhul, mida ei ole veel registrisse kantud, piisab sellest, kui autojuhile antakse kaasa kaubaarve. Kasutatud ratta puhul on lisaks arvele (või ostu-müügi lepingule, mis tõendab tsikli müüki) vajalik ka tehniline pass. Kuna mootorratta puhul on tegu registrisse kuuluva sõidukiga, on need dokumendid vajalikud esitamiseks piirivalvurile, et mustvalgel tõendada, et tegu ei ole varastatud sõiduriistaga.

Tasumine

Meie töö on mootorratta transport ning küsime raha vaid selle eest. Ratta eest tasumine peab olema saatja ja saaja vahel lahendatud ning autojuht ostu-müügi tehingus ei osale :). Transpordi eest tasumine toimub arve alusel.

Kui vajad tsikli transpordi teenust, võta ühendust:

Küsi pakkumist

Vaata ka, kuidas mugavalt tsiklil Lõuna-Euroopat avastamas käia: